A Warka Water tervezői megalkottak egy olyan vízgyűjtő rendszert, mely az ivóvízhiány forradalmi megoldása lehet.
Az elképzelés nagyon hosszú utat tett meg, 2014-ben indult útjára a projekt, szinte a semmiből, s mára számos elismerést tudhat magáénak, legutóbb például Teipeiben nyerték el a World Design Capital gálán a World Design Impact díjat. Emellett etióp falvaknak és számos jótékony szervezetnek segítettek már munkájukkal.
A zseniális ötlet lényege, hogy a Warka Water ivóvizet állít elő a semmiből. Vagyis a levegőből. Bármilyen nyirkos levegő felfogására képes a találmány, melyet aztán vízzé alakít át. Lehet köd, eső, harmat, bármit képes a rendszer ivóvízzé varázsolni.
Arturo Vittorit olasz stúdiója, az Architecture and Vision segítette. A csapat a megalkotásnál a természet egyes elemei alapján tervezte meg az építményt, például a kaktusz és a kaptárak formái is inspirálták őket. A vízgyűjtőhöz az adott térségben megtalálható, olcsó anyagokkal dolgoznak.
Egy Warka Water-építmény szerkezete egy bambuszkeretből, újrahasznosítható hálóból, kötélből, ponyvából és egy víztartályból áll, melyet könnyen és alacsony költségvetésből össze lehet szerelni. Hat ember körülbelül négy nap alatt állít fel egy "víztornyot".
Egy 2015-ös Kickstarter kampány után a csapat egy prototípust telepített Dél-Etiópia Dorze közösségében, melyhez egy nagy kiterjedésű kupolaszerű ponyvarész is tartozik. Ez árnyékot nyújt a közösség számára a forró napokon is.
Képek: warkawateria