Nincs szükség Az ördög Prádát visel kaliberű filmeken szocializálódni ahhoz, hogy tudjuk: a divat az önkifejezés egyik legmarkánsabb eszköze. A fogyasztói társadalomnak és a habkönnyű sorozatoknak köszönhetően megtanultuk, hogy a cipő - kerüljön bármennyibe is - kell, vagy hogy minden egyes leárazott termék ápol és eltakar, még akkor is, ha egyáltalán nem volt egy újabb darabra szükség. Ami a fenntartható divatot illeti, csak az utóbbi időben merült fel az előállítás etikusságának kérdése, vagy az újrahasznosítás lehetősége, a legújabb trend, az okos textília pedig most van kibontakozóban.
Okosabb, mint a viselője?
Rebeccah Pailes-Friedman, a Pratt Institute professzora évek óta kutatja az intelligens textíliákban rejlő lehetőséget, szerinte ugyanis egy ruhadarab akkor látja el megfelelően a funkcióját, ha testünkkel összhangban, a lehető legnagyobb harmóniában működik. S hogy mi a különbség egy átlagos ruhadarab és az extra okos darabok között? Az esztétikai kategóriába sorolható intelligens anyagok képesek megváltoztatni színüket, és akár energiát is begyűjthetnek környezetükből. A második csoportba a teljesítménynövelő ruhák tartoznak, melyek a sportban nyithatnak új dimenziókat azáltal, hogy képesek szabályozni viselőjük testhőmérsékletét és izomrezgését.
A hátunk közepére kívánjuk
A Tommy Hilfiger 2014-ben dobta piacra napelemes kabátját, melynek hátán panelek biztosítják a belső részben található akkumulátor töltöttségét. A töltőegységhez egyébként egyszerre két készüléket is csatlakoztathatunk, a különböző alkatrészek és panelek pedig gond nélkül eltávolíthatóak, így a mosás sem tehet bennük kárt. A női és férfi kiadásban is kapható darabokért csaknem 600 dollárt kell kifizetniük az ökotudatos divat rajongóinak, a bevétel fele azonban egy new york-i alapítvány számláján landol, akik hátrányos helyzetű gyerekeknek szerveznek nyári vakációkat.