Egy alga-üzemeltetésű város javaslata nyerte el a Liberland tervpályázat, mely a világ legújabb szuverén állama lesz Európában.
A miniállam 7 négyzetkilométer nagyságon terül majd el a Duna Horvátország és Szerbia közti ártéri területén, ezzel a világ harmadik legkisebb államának számít. A Liberland megépítése minden bizonnyal nagy és egyedülálló kihívást jelent majd az építészeknek, s a városka rendszerének is, hiszen az lenne a cél, hogy egy önálló én önkormányzó miniállamként üzemeljen, mely garantálja a polgárok gazdasági- és személyes szabadságát.
Az algák adnák az összes energiát, melyeket az épületek alsó szintmagasságában termesztenék, ugyanis azok nem igényelnek különösebb napsugárzást ahhoz, hogy növekedjenek. A várost övező design kifejezetten olyan környezetet teremt, mely előmozdítja az innovációt, s amely biztosítja, hogy minden polgár - függetlenül az etnikai, faji, kor szerinti, nem szerinti vagy foglalkozás szerinti hovatartozásuktól - lehetőséget kapjon, hogy ki vegye a részét a város gazdaságából.
A nyertes pályázatban a gyalogos-barát kialakítás volt a legfontosabb szempont, mely támogatja a növekvő lakosságot horizontálisan bővíthető struktúrákkal. A fejlesztés által megvalósítható lesz az optimális helytakarékosság és növeli rendszer a hatékonyságát is, miközben csökkenti az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátását. A vízszintes rétegek lépcsőzetes elhelyezkedése lehetővé teszi, hogy a természetes fény mindenhová bejusson. Ennek a rétegezett struktúrának fordított régészet a neve, mely úttörő lehet az építészetben.
A nyertes RAW-NYC csapatot Raya Ani vezeti, aki a következőket fogalmazta meg a tervezéssel kapcsolatban:
A fő elképzelés az volt, hogy hogyan lehetne javítani az emberek életminőségén és a népsűrűség elrendezésén. Azt akartuk, hogy ne csak a földszinten találkozzanak az emberek egymással, mit a felhőkarcolók esetében, hanem használjuk ki a magasság előnyeit és akárhol, akármikor, akármilyen szinten legyen lehetőségük a közvetlen kommunikációra.
A fenntarthatóság, a legújabb innovációk, a zöld technológia és az önellátás lesz a városállam alapja. Az algákon kívül az épületekbe fotovoltaikus panelek lesznek beépítve, az esővíz gyűjtésére is egyedülálló rendszert fejlesztettek ki, valamint a zöldtetők sem maradhattak ki a város tervezésekor. Itt semmi sem megy veszendőbe - sem a tér, sem az anyag. Minden újrahasznosított lenne, beleértve az összes emberi-, mezőgazdasági- és szerves hulladékot is, melyeket bioüzemanyaggá alakítanának át.
A mini városállamról bővebb információkat ITT lehet olvasni.