Idén Magyarország a díszvendég Európa legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari vásárán, azaz a Grüne Woche-n. Hazánk már 45 éve van jelen a berlini Zöld Héten, azonban most partnerként vehetünk részt az eseményen - immáron másodszor, ugyanis 2010-ben is érhetett minket az a megtiszteltetés, hogy közel 400 ezer látogató előtt bemutathattuk a magyar élelmiszeripar kiválóságait.
Ismét megkaptuk azt a lehetőséget, hogy agráriumunk fejlődéséről, kiváló, minőségi, egészséges élelmiszereinkről, gasztronómiai hagyományainkról és a magyar konyha újításairól számot adjunk a világnak
- nyilatkozta a megnyitón Fazekas Sándor, földművelésügyi miniszter.
2011-ben Magyarország Alaptörvényébe foglalták: a GMO köztermesztésbe vonása hazánkban tilos. Ez amellett, hogy egészségesebb és fenntarthatóbb alapanyagokat eredményez, piaci szempontból is nagyon fontos döntés, hiszen a fogyasztók nem kérnek a génmódosított termékekből.
Németország Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere. A Németországba irányuló mezőgazdasági és élelmiszeripari export évről évre nő. Fazekas Sándor szót ejtett legfontosabb exportcikkeinkről, így a baromfihúsról, a zöldségekről, kolbász- és szalámifélékről, a GMO-mentes, kiváló minőségű magyar mézről, valamint a borról és a pálinkáról. A Grüne Woche-n való partnerországi megjelenésünk a meghatározó magyar élelmiszeripari vállalatok mellett az exportképes kis- és középvállalkozásoknak is kiváló lehetőséget nyújt a bemutatkozásra.
Idén 33 magyar kiállító vonultatta fel több száz termékét a Zöld Héten, a tradicionális élelmiszerektől kezdve az innovatív magyar konyha alapanyagaiig, melyek egytől egyig egészségesek és biztonságos forrásokból származnak.
"Szeretnénk, ha a vásár mintegy 400.000 látogatója hírvivője lenne a magyar termékeknek, egész évben keresnék a németországi üzletek polcain a magas minőségű élelmiszereinket." - hangsúlyozta a földművelésügyi miniszter.
Emellett azt is kiemelte, hogy Magyarország a hagyományos, fenntartható és génmanipulációtól mentes mezőgazdaságra és élelmiszertermelésre alapozza jövőjét:
A fenntartható, egészséges és minőségi élelmiszert előállító mezőgazdaságban látjuk gyermekeink és unokáink jólétét is biztosítottnak. Nem véletlenül lett a Zöld Hét magyar mottója az, hogy "Hagyományosan, sokoldalúan, természetesen”.
És valóban, a magyar agrárium ezekből az értékekből nyeri erejét, versenyképességét, gazdasági eredményeit. Mindehhez nagymértékben hozzájárul az is, hogy kedvezőek a termőhelyi és a természeti adottságaink a jó minőségű mezőgazdasági termékek előállításához.
Ahhoz, hogy a változó világban is fenntartsuk mindezt, mélyen gyökerező történelmi alapunk megőrzésére, a magyar gazdák szorgalmára és szaktudására, valamint felelős, jövőre irányuló agrárpolitikára, gondolkodásmódra van szükség.