Hallottál már Catherine Dickens-ről és az ő csákberényi birodalmáról? Ha nem, szívből ajánljuk, hogy tölts el ott néhány napot, ugyanis garantált az ökotudatos feltöltődés.
Képzeljünk el egy nőt, amolyan igazi fészekrakó típust. Ahogy Catherine mondja – aki nem mellesleg Charles Dickens ükunokája és Jeane-Marie Wenckheim grófnő lánya –, már a korai években is szakadatlanul környezete szépítésén dolgozott. A hobby aztán hivatássá vált, mára pedig felépítették csákberényi birodalmukat.
Catherine Dickens meredeken ívelő karrierjének olyan állomásain van túl, mint Nyugat-India, a Karib-tenger, a Guana-sziget vagy az angol Virgin-sziget. 2001-ben aztán, többéves hotelvezetői tapasztalattal a háta mögött, Magyarországra költözött, elsajátította a nyelvet, és 20 budapesti lakást újított fel, főként ír befektetők számára. Hazánkban ismerkedett meg Christopherrel, aki később férje lett. A pár végül Csákberénybe költözött, hogy megvásárolják az első átalakításra váró vidéki házat. Itt kezdődött az ő igazi történetük…
A fővárostól egy órányira, a Vértes Nemzeti Park szélén, levendulával, gyümölcsfákkal és szőlővel övezett területen újították, vagy építették fel a bájos luxus-kuckókat. A fészek volt az első szőlőskerti ház, melyet átalakítottak, amit aztán további 7 – egytől egyig különleges hangulattal, egyedi stílussal és személyiséggel rendelkező – borház követett.
Kedvencünk egyértelműen a vidéki stílusban épült ECO Ház, mely minden apró, okosan összehangolt részletében a tudatosságot és a fenntarthatóságot képviseli. Catherine büszke arra, hogy az áramot a ház tetején elhelyezett napelemek biztosítják (melyek jelentősen csökkentik a költségeket), a téli hónapokban pedig a fatüzelésű kandallóval gondoskodnak a fűtés és a melegvíz ellátásról.
„De van saját fehérborunk, lekvárunk, savanyúságunk, paradicsomlevünk, levendulaolajunk, pálinkánk és saját párnahuzatot tervezünk” – árulja el a tulajdonos. Rendkívül nagy figyelmet fordítanak továbbá arra, hogy a házi készítésű szappanok szigorúan természetes alapanyagokból készüljenek (pálmaolaj helyett például a kókuszolajat részesítik előnyben).