Végleges megállapodás született az ENSZ 21. Klímakonferenciáján, Párizsban. Szombaton, déli 12 óra előtt nem sokkal nyilvánosságra hozták a COP21 megállapodási szerződésének végleges szövegét, majd az esti órákban lezárult a 12 napos eseménysorozat, amelyen – úgy tűnik - a világ vezetői végre megegyeztek bolygónk jövőjének kérdéses ügyeiben.
A kép forrása: www.twitter.com/COP21
A megállapodás néhány fontos pontja:
- A konferencia kezdeti célkitűzése volt, hogy 2°C alatt tartsák bolygónk hőmérsékletének folytonos emelkedését. Ebben sikerült megegyezniük, ám most egy sokkal alacsonyabb értékben, 1,5°C-ban maximalizálták a felmelegedés mértékét, amely még ambiciózusabb gondolkodásmódot tükröz.
- 5 éves „leltár” – az egyik pontban kikötötték, nyomon kell követni, hogy a megállapodott felek miként tudják kezelni és véghezvinni a klímaváltozással kapcsolatos terveket és megállapodásokat.
- „Veszteség és kártérítés” – az egyik legégetőbb problémára is benyújtottak egy tervezetet, miszerint a gazdagabb, fejlett országoknak anyagilag támogatniuk kell a fejlődő országokat ahhoz, hogy megújuló energiaforrásokat használhassanak, és ennek segítségével visszaszorítsák a szennyezés mértékét.
A szerződés egy kérelmet is megfogalmaz a résztvevő országok felé, miszerint mérlegeljék és vizsgálják meg a terv rájuk vonatkozó részeit 2018-ban, mielőtt azok 2020-ban hatályba lépnének.
A kép forrása: www.twitter.com/COP21
"Ez a megállapodás olyan nagy ügyeket fog szolgálni, mint az élelmezésbiztonság, a szegénység elleni közdelem, az alapjogok és végül a béke" - mondta Laurent Fabius francia külügyminiszter, a klímacsúcs elnöke, a majdnem két hetes konzultáció befejeztével.
A résztvevő országok 2016 és 2017 áprilisa között írhatják alá a megállapodást. A párizsi tervezet érvényességéhez szükséges, hogy a 195 közreműködő fél közül legalább 55-en hitelesítsék aláírásukkal a dokumentumot. További feltétele még, hogy az aláíró országok lefedjék a világ károsanyag-kibocsátásának 55 %-át.
A világ vezetői megállapodtak arról is, hogy 2020-ig évi 100 milliárd dollárt fordítanak éghajlatvédelmi célokra, részben ebből finanszíroznák a fejlődő országok céljainak elérését, illetve a klímaváltozás által sújtott országok kártalanítását is. 2020 után ez az összeg tovább emelkedne, amelyet a Zöld Klíma Alap (Green Climate Fund) kezelne. Magyarország 3,3 millió dollárral gyarapítja majd az alapot.
A kép forrása: www.theguardian.com
Az ENSZ 21. Klímakonferenciájának kritikusai erőteljesen bírálják a szerződés végleges szövegében foglaltak komolyságát, azonban azt mindenki egységesen elismeri, ilyen jellegű globális megállapodás még nem született a történelem során.
Köszönjük, hogy velünk együtt figyelemmel kísérték a COP21 eseménysorozat állomásait!
A Föld érdekében, mindannyiunk érdekében fontos, hogy elkezdjünk végre kicsit másképp, közös erővel gondolkodni és cselekedni.
A szerződéskötés történelmi pillanata: www.youtube.com - COP21: standing ovation pour l'adoption de l'accord de Paris sur le climat