A felhők fölött, szabad szemmel nem látható távolságban vetnék be az úgynevezett szolár ballonokat, amelyek ötletét a francia származású elektrokémikus, Jean-François Guillemoles fejlesztette ki.
Mi lenne, ha ahelyett, hogy megvárnánk, amíg a napfény eléri a földön elhelyezett napelemeket, léggömböket használnánk arra, hogy a magasban „elfogják” a tiszta napenergiát, ahol a hely nem korlátozott, ahol az így előállított energia hozamát meg lehetne többszörözni, és ahol nem kellene attól sem tartanunk, hogy a felhők jelenléte megakadályozza a termelést? Ezt az innovatív ötletet jelenleg a francia-japán laboratóriumban, a NextPV-ben vizsgálják.
A fotovoltaikus energia termelésével kapcsolatos legfőbb probléma ugyanis, hogy a napfény erejét elhomályosítják a hirtelen keletkező felhők, amely jelenség bizonytalanná, időszakossá teszi a villamosenergia termelését. Azonban a felhőtakaró fölött minden nap süt a nap.
A képek forrása: PixScience.fr/ Grégoire Cirade
Ilyen körülmények között tehát ötször hatékonyabbá válhatna a napenergia segítségével előállított villamossági termelés, mint a földön elhelyezett panelek által, valamint az előállítás metódusa is jóval kiszámíthatóbbá válna, mint jelen pillanatban. Ezekre a repülő ballonokra olyan magasság-, és hőmérséklettűrő napelemeket szerelnének fel, amelyeknek nem okozna problémát az sem, ha a léggömbök nem lennének a talajhoz rögzítve, azaz mobilisak lennének.
Az első lebegő napenergia gazdaságok ténylegesen még nem keltek életre, de számos dokumentált vizsgálat utal arra, hogy hamarosan akár meg is valósulhatnak. Addig még azonban rengeteg technikai, valamint szabályozási procedúrán kell átesnie a fejlesztőnek és kutatótársainak ahhoz, hogy megalkothassák az emberiség energiatermelésének eddigi leglátványosabb mérföldkövét.