A 160 megawatt teljesítményű naperőmű Ouarzazate városában épült meg, mely Marokkóban, a Sahara-sivatag észak-nyugati felén található. Az erőművel akár több százezer tonnányi szén-dioxid-kibocsátást foghatnak vissza.
A naperőmű építése 2013-ban kezdődött és 2016 februárjában fejeződött be. Az eddigi építési költségek körülbelül 600 millió eurót tesznek ki, melyet közpénzből és magánforrások bevonásával valósítottak meg. Az Afrikai Fejlesztési Bank, a Marokkói Napenergia-ügynökség, az Európai Unió, valamint több áramszolgáltató is anyagi támogatással járult hozzá a beruházáshoz.
A The Noor I nevű napelemtelep még csak a kezdet, a beruházók további folytatását tervezik, tehát ez az erőműpark lehet a legnagyobb a világon. A NASA szerint mire a projekt ténylegesen befejeződik, az erőmű meghaladhatja az 580 megawattos teljesítményt is.Ha a teljes létesítmény elkészül, akkor 1,1 millió marokkói lakos részesülhet a napelemek által létrehozott áramból.
A The Huffington Post néhány napja tett közzé egy videót, melyből fontos számokat tudhatunk meg:
- A projekt várhatóan 2018-ra fejeződik be.
- Nyolcszáz útból áll a hálózat.
- Évente 760 ezer tonnával fogja csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.
- A koncentrált napenergia-technológiának köszönhetően az erőmű képes eltárolni a napenergiát még azután is, hogy lement a Nap.
- 2,5 millió tonnával csökkentheti az olajimportot.
És még a világűrből is látható!
Europress/Getty
Marokkó a tervek szerint 2020-ra az áramellátás 42 százalékát megújuló energiaforrásokból kívánja előállítani.
A videó megtekinthető itt: huffpostvideo