Minden vállalkozás egyik álma, hogy rezsiköltségeit minél inkább csökkentse, hiszen ezt a megspórolt összeget egyéb hasznos fejlesztésekre is fel tudná használni. De hogyan is tudja manapság elérni ezt egy vállalat?
Érdemes szétnézni a jelenlegi pályázati piacon – ugyanis két olyan felhívás is társadalmi egyeztetés alá került (vagyis egy tervezet már megjelent, az eredeti felhívás még apró dolgokban módosulhat a beérkezett javaslatok függvényében), amelyek segíthetnek cégünk energiahatékonyságának optimalizálásában.
A két pályázatot nevezhetjük egymás testvérének is. A „kistesó” a GINOP-4.1.3-19 kódszámot viseli, a „nagytestvér” pedig a GINOP-4.1.4-19-et. Ami közös a két felhívásban: vidéki mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogatnak abban, hogy csökkenthessék rezsiköltségeiket és növelhessék energiahatékonyságukat.
Azonban van, ami különbözik: míg a kistestvér csupán napelemes rendszerek telepítését támogatja maximum 15 KW teljesítményig, maximum 3 millió forint értékben akár 100%-os támogatási intenzitás mellett, addig a nagytestvér komplex energetikai beruházásokhoz (tehát elszámolható fűtési-, hűtési rendszerek korszerűsítése, napelemes rendszerek telepítése, hőszigetelés javítása, egyéb megújuló energiaforrások használata), vagy önállóan megújuló energia alkalmazásához 15 kw teljesítmény felett nyújt támogatást, maximum 100 millió forint értékben, akár 55%-os támogatási intenzitással. Az első pályázatot inkább kisebb cégeknek, kisebb fogyasztás mellett, míg a nagyobb pályázatot jelentősebb energiafogyasztással bíró vállalkozásoknak ajánljuk. Mind a két felhívás esetében vissza nem térítendő támogatási formáról beszélünk.
Vannak azonban feltételek, amelyek teljesítése nélkül a cég nem pályázhat. A GINOP-4.1.3-as felhívásnál jelen állapot szerint csak olyan vidéki vállalkozás pályázhat, amely rendelkezik legalább 3 lezárt üzleti évvel, a fejleszteni kívánt telephelyen/székhelyen pedig minimum 1 főt foglalkoztat ezen időszak alatt. Ezek a feltételek a GINOP-4.1.4-es felhívásnál engedékenyebbek – itt csupán egy lezárt üzleti évet várnak el, a minimum 1 fő foglalkoztatása pedig általánosan elvárt feltétel.
Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a fent szereplő adatok – a megkötések, a támogatási összegek, értékek – változhatnak a pályázatok tényleges megjelenésekor.
Ha bármelyik lehetőség is felkeltette érdeklődését, keresse bizalommal a Goodwill Consulting munkatársait info@gwconsulting.hu e-mail címen, vagy a +36 70 492 5411-es telefonszámon. Kollégáik egy ingyenes helyszíni konzultáció keretein belül tájékoztatást adnak a pályázatokról, valamint fejlesztési lehetőségeiről is!